2018 Yılında Türkiye’de En Çok Konuşulan Olaylar

2018 yılında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerin bazıları sosyal medyada, sokakta, işte ve daha birçok yerde muhabbetlere ve paylaşımlara konu oldu. Kimisi hepimizi ilgilendirdi, kimisi ise şahsi meselelerdi fakat Türkiye’nin sorunu haline geldi.

Şimdi sizlere 2018 yılında Türkiye’de yaşanan ve en çok konuşulan olaylardan bir kaç derleme sunacağız.

5. Arda Turan’ın Hastane Baskını


Geçtiğimiz yıl en çok konuşulan olaylar listesine, Arda Turan’ın hastane baskını olayıyla başlayalım. Futbolda vukuatı bitmeyen ve günden güne bir yenisini daha ekleyen Arda Turan, özel hayatında da başını belaya sokarak yine Türkiye’nin gündemine bomba gibi oturdu.

Bir eğlence merkezinde, şarkıcı Berkay ile aralarında sürtüşme yaşanan Arda Turan, Berkay’ın burnuna kafa attı. Berkay hastaneye götürüldü fakat tartışma bununla sınırlı kalmadı. Arda Turan belinde silahla Berkay’ın götürüldüğü hastaneye gitti. Turan, ifadesinde Berkay’dan özür dilediğini belirtti. Arda Turan’ın yere bir el ateş ettiği bildirilirken, tartışmaları güvenlik kameralarına takılan ikili kavgasız bir şekilde hastaneden ayrıldı.

Olay, sonrasında mahkemeye taşındı ve her anıyla sosyal medyada çok konuşulanlar arasına girdi. Belki bu olay sadece Berkay ile Arda Turan arasındaydı fakat hepimizin sorunu gibi konuşuldu ve tartışıldı.

4. Sıla Gençoğlu, Ahmet Kural Kavgası

Geride bıraktığımız yılın en çok konuşulanlarından biri de yine bir magazin haberi oldu. Sevgili olmaları da ayrılmaları da gündemde uzun süre yer tutan Sıla Gençoğlu ve Ahmet Kural’ın fırtınalı aşk ve ayrılıklarından sonra Ahmet Kural’ın Sıla Gençoğlu’nu dövdüğü iddiasıyla bir kez daha yer yerinden oynadı.

Mahkemelik olan ikilinin her adımları haber oldu. Olaydan sonra Ahmet Kural’ın reklamında rol oynadığı banka, Kural ile sözleşmelerini fesih ettiklerini açıklarken Ahmet Kural, özellikle feminist gruplar tarafından büyük tepki çekti.

3. 2018 Genel Seçimleri

Türkiye’nin hem anayasal sistemini hem de tüm vatandaşlarını ilgilendiren Genel Seçimler, erken seçim kapsamında 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin bir arada yapıldığı seçimler, Türkiye’nin ilk başkanını ve altı yüz milletvekilini belirledi.

Seçimde başbakanlık makamının kalkması, Mhp ve Akp’nin ittifak kurması gibi olaylarda kendini gösterdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde altı aday boy gösterdi ve Recep Tayyip Erdoğan, %52.6 oyla Türkiye’nin ilk başkanı olarak tarihe geçti. Her seçim de olduğu gibi, bu seçimde erken seçimin olacağı açıklandığı andan itibaren en çok konuşulan konulardan biri oldu.

2. Papaz Brunson’un Serbest Kalma Süreci

Kuşkusuz ülkemiz de en çok konuşulan konulardan biri de Amerika’lı Fetö imamı Brunson’un yakalanmasından serbest kalmasına kadar geçen süreydi. Brunson’un yakalanması sadece ülkemizde değil Amerika’da da çok konuşulan konulardan birisi oldu. ABD Başkanı Trump, Brunson’un ailesine papazı alacağının sözünü vererek Türkiye’ye yaptırımlar uyguladı.

Halk arasında da çok konuşulan konu, Brunson verilsin mi ya da verilmesin mi sorusunu beraberinde getirdi. Süreç ilerlerken doların yükselmesi ya da TL’nin değerinin düşmesi de birçok kişi tarafından Brunson’a bağlandı.

Sonuç itibariyle Brunson son mahkemesinden sonra Amerika’ya teslim edildi ve olay bir kez daha gündeme oturdu. Hepimizi uzaktan yakından ilgilendiren bu olay geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konularından olarak listemizde yerini aldı.

1. TL’nin Değer Kaybetmesi

Evet 2018’de belki de hepimizi en çok ilgilendiren olaylardan birisi de TL’nin değer kaybetmesiydi. Peki neden dolar resmi koydun diyebilirsiniz. Çünkü doların yükselmesi, TL’nin değer kaybetmesinden daha çok konuşuldu. Hatta Google’da en çok aratılan kelimeler listesinin başında geçtiğimiz yıl dolar geliyordu. O kadar müptelası olmuştuk yani doların kaç lira olduğunu kontrol etmenin. :)

Dolar yılın başında 3.76 larda iken Ağustos aylarında yükselişe geçerek 6.70 lere kadar yükseldi. Kimisi bunun sebebini Papaz Brunson’a bağladı, kimisi hükümeti suçladı, kimisi ise dış güçlerin oyunu dedi ama doların tavan yapması Türkiye ekonomisini ve vatandaşlarını zora soktu. İthal ürünlerin pahalanması raflara da yansıdı ve dolayısıyla halk arasında en çok konuşulan konu, 2018 yılında dolar oldu.

Bonus: FB – BJK Derbisinde Çıkan Olaylar

2018 yılını bir futbol olayını konuşmadan kapatamazdık elbette. Türkiye Kupası yarı final ilk müsabakasında FB – BJK karşılaşmasında yaşanan olaylar da Türkiye gündeminde geniş yer tuttu. Sahaya atılan maddeler sonucu ertelenen maçta Şenol Güneş’in kafası yarık şekilde fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

Karşılaşma sonrası olaylarla ilgili tartışmalar yaşandı ve kaldığı yerden seyircisiz oynatılma kararı verilen maça Beşiktaş yönetimi çıkmama kararı aldı. Fenerbahçe finale yükseldi ve Akhisarspor’a finalde kaybetti.

Tabi artık iyisi ve kötüsüyle 2018 yılı geride kaldı. Temennimiz ise, önümüzdeki yıl ve yılların sorunsuz, sıkıntısız bir şekilde geçmesi. İnşallah 2019 yılı, kötü olayların yaşanmadığı, herkesin mutlu ve barış içinde olduğu bir yıl olsun. Ülke ekonomimiz silkinip kendine gelsin, esnafımız ve vatandaşımız rahat nefes alsın. 2019 yılı ülkemiz ve hepimiz için güzel bir yıl olsun.

Sabrınız İçin Teşekkürler! :)

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir