En İlginç Gök Olayları!

Üstünde yaşadığımız gezegen, akıl almayacak kadar gizemlerle dolu. Her an hayatımızda görmediğimiz bir doğa olayıyla karşılaşabiliriz. Bu doğa olayları bazen görkemli bir şölen, bazen de bizleri bir felaketle karşı karşıya bırakabiliyor. Bu yazımızda, günümüze dek yaşanan gök olaylarını derledik. Umarım beğenirsiniz ve paylaşırsınız.

Mamatus Bulutları (Memeli Kümülüs)

ABD ve Avustralya’da sıklıkla görülen Mamatus Bulutları, genellikle büyük deniz ve okyanus kıyılarında görülmektedir. Bulutların neden oluştukları hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır fakat bulutlar, bu zamana dek büyük fırtınaların habercisi olmuştur. Zaman zaman ülkemizi de ziyaret eden Mamatus Bulutları, uzun zamandır ülkemizde gözlemlenmemektedir.

Kuzey Işıkları (Kutup Işıkları)

Kutuplardan görülen bu muhteşem görsel şölen, güneş ışınlarının, dünyanın manyetik alanı ile etkileşime girmesiyle oluşur. Kuzey ışıkları daha çok gündönümlerinde gözlemlenir.

Gece Parıltısı (Noctilucent Bulutları)

Üst atmosferde görünen bulutların, genel olarak gün doğumunda meydana geldiği görülmüştür. Bu bulutlar, ilk olarak 1885 yılında gözlemlenmiştir.

Kızıl Yağmur (Kanlı Yağmur)

Kanlı Yağmur, 2001 yılında Hindistan’da görülmüştür. Hava kirliliğinin bu yağmura sebep olduğu iddia edilse de sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Dalga Bulutları

Görgü tanığının “gökyüzündeki dalgalar” olarak tanımladığı bu bulutlar Avustralya’nın Sidney Şehri’nde Bondi Sahili’nde görülmüştür. Farklı bölgelerde de rastlanan ve Asperatus Bulutları’na benzeyen bulutlar, tam olarak dalgayı andıran şekilleriyle dikkat çekmektedir.

Kanlı Ay Tutulması

Ay tutulması, yılda iki defa görülse de, tutulma sırasında gözlenen görsel şölen, kainatın güzelliğini ve enteresan oluşunu ispatlıyor. Geçtiğimiz yıl, yüzyılın en uzun ay tutulması yaşandı ve dünya tam tamına 1 saat 42 dakika 57 saniye boyunca Ayı’ın yüzeyini gölgede bıraktı.

Asperatus Bulutları

Farklı bir görsel şöleni bizlere sunan Asperatus Bulutları, görüntüsüyle tabloyu andırıyor. İlk olarak 2006 yılında kayıtlara geçen bulutlar, 2009 yılında Gavin Piretor Pinney tarafından keşfedilmiştir.

Ay Kuşağı

Daha önce birçok kez gökkuşağı görmüşsünüzdür. Bu da gökkuşağı fakat biraz farklı çünkü ayın ışınlarından meydana geliyor. Ay ışığının su damlacıklarında kırılmasıyla meydana gelen ay kuşağı adeta görenlere görsel bir şölen sunuyor.

Catatumbo Yıldırımları

Venezuela’da Catatumbo Nehri ve Maracaibo Gölü’nün birleştiği bölgede, yılın yaklaşık 260 günü fırtınalı ve şimşekli yağmurlar yağıyor. Dünya’nın en fazla şimşek çakan bölgesi olarak bilinen Maracaibo Gölü’nde dakikada 28 şimşek çaktığı görülebiliyor.

Güneş Tutulması

Güneş tutulması da ay tutulması gibi yılda birkaç defa gözlemlenebilir fakat tam güneş tutulmaları nadir gözlemlenen gök olaylarındandır. Güneş tutulması, ayın dünya ile güneşin arasına girmesi ve güneşi kapatmasıyla oluşur. Son olarak 2006 yılında ülkemizden gözlemlenmiş güneş tutulması, tanık olanlara unutulmayacak anlar yaşatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir