Tavsiye Edebileceğimiz “En Efsane, En Kafa Karıştırıcı Psikolojik Filmler”

Bir çoğumuzun hoşuna giden, çok sevdiğimiz, hatta müptelası olduğumuz film türleri vardır. Ne zaman yeni bir film çıksa, izlemek için sabırsızlanırız. İşte tam da böyle bir durum var bende de psikolojik filmlere karşı. Ne zaman film izleyecek olsam, yeni bir psikolojik film çıkmış mı diye bakarım. Eğer psikolojik film bir de gerilimli olursa tadından yenmez tabi.

İşte tam da bu tür de izlediğim, sonunda “Ne izledim ben?” dediğim, bir o kadar da çok sevdiğim psikolojik gerilim filmlerinden bir derleme yaptım sizlere. Umarım tavsiye ettiğim filmleri beğenirsiniz. Daha önce izlediyseniz de yorumlarınızı bekliyorum. Hadi o zaman başlayalım. :)

Zindan Adası (2010)

IMDb Puanı 8.1

Martin Scorsese’nin Dennis Lehane’nin romanını beyaz perdeye uyarladığı filmin baş rollerini Leonardo Di Caprio ve Mark Ruffalo paylaşıyor. Olay içinde olayların yaşandığı sonuna kadar hatta bittikten sonra bile neler olduğuna bir anlam veremeyeceğiniz film sürükleyici ve bir o kadar da gerilim tarzında. Psikolojik gerilim filmlerinin baş yapıtlarından olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Makinist (2004)

IMDb Puanı 7.7

Brad Anderson’un yönetmenliğini yaptığı, Christian Bale’in benzersiz oyunculuğuyla taçlandırdığı Makinist filmi de başından sonuna kadar merak ve anlamsızlıklar içinde izleyeceğiniz bir film. İzlerken bu adam ne yapıyor, bu filmde neler oluyor diyebilirsiniz. Rahat olun anlayabilen kişi sayısı çok az. :) İzledikten sonra bizimle görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Öteki (2013)

IMDb Puanı 6.5

Öteki filmi Dostoyevski’nin romanından beyaz perdeye uyarlanmış bir film. Öteki filmi ilk izlediğim psikolojik filmler arasından yer alıyor. Çift kişilikli bir adamın yaşamını anlatan film durağan geçiyor fakat psikolojik film severler için enteresan gelebilir.

Akıl Oyunları (2001)

IMDb Puanı 8.6

Eminim birçok kişiden Akıl Oyunları filmini duymuşsunuzdur. Hatta hala izlemediyseniz, izlemediğinizi söylediğinizde çevrenizdekiler şaşırabilir. Eğer gerçekten bu durumdaysanız rahat olun. Hala ölmediyseniz bu filmi arkanıza yaslanıp izleyebilecek vaktiniz var. :) Bu filmi izlediğinizde memnun kalacağınızın garantisini verebilirim. İzlerken adeta bir beyin fırtınası yaşayacaksınız. Neyse ben lafı fazla uzatmayayım ve size sadece şunu söyleyeyim: İZLEYİN!

Kuzuların Sessizliği Serisi (1991-2007)

IMDb Puanı 8.6

Kuzuların Sessizliği Serisi de psikolojik filmlerin baş yapıtları arasında yer alır diyebilirim. Özellikle ilk filmi olan Kuzuların Sessizliği ve serinin üçüncü filmi olan Kızıl Ejder, sürükleyici kurgu ve senaryolarıyla, olaylarıyla, Anthony Hopkins’in altı çizilecek oyunculuğuyla izlemeye değer bir seri. Zeki bir seri katilin neler yapabileceğini beyaz perdede çarpıcı bir biçimde izleyebilirsiniz.

Akıl Defteri (2000)

IMDb Puanı 8.6

Yine sonuna kadar her sahnesini süzerek ve ne olduğunu anlamaya çalışarak geçirebileceğiniz bir film daha. Unutkan baş rol oyuncusunun, filmin başından sonuna kadar bir şeyleri hatırlamaya çalışmasıyla süren film keyifli ve tam bulmaca tarzında bir eser. Film bittikten sonra oturup kendinizle tartışabilirsiniz.

Altıncı His (1999)

IMDb Puanı 8.6

Usta aktör Bruce Willis’in psikolojik danışmanı canlandırdığı filmde küçük bir çocuğun iç dünyasında yaşadıkları aktarılıyor fakat Bruce Willis’in yaşadıkları geri planda kalıyor. İzlerken biraz korku, biraz hüzün, çokça heyecan ve çokça şaşkınlık yaşayacağınız eseri dikkatle ve şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

Mr. Brooks (2007)

IMDb Puanı 7.3

Yine psikopat bir seri katil ve yine bir psikolojik film. Yine gizem, yine gerilim, yine beyin fırtınası… Hepsini yine bir arada bulabileceğiniz bu güzel film de kilitlenerek izlediğim filmler arasında. Nereden, ne zaman çıkacağı belli olmayan bu seri katil, her an bir yerlerden çıkabilir. :)

Kimlik (2003)

IMDb Puanı 8.3

Şizofreni hastası bir seri katilin zihnindeki kötü ruhlu kimliğin öldürülmeye çalışıldığı tedaviyi konu alan filmde şizofreni hastasının zihninde yaşanan olaylar beyaz perdeye yansıtılıyor. Bir şekilde bir motel de bir araya gelen bir grup insanın arasından herkes teker teker ölmeye başlıyor ve film o katili arayan hastanın ve zihnindeki karakterlerin maceralarıyla sürüyor. İzlerken kesin bu katil diye tahminde bulunacaksınız fakat büyük ihtimal bilemeyeceksiniz. Çünkü asıl katil hiç beklenmeyen birisi! :)