Türkiye’nin En Küçük İlleri

Güzel ülkemizin gerçekten de taşı toprağı altın biliyor musunuz? Bunu yurt dışında okuyanlar ya da yaşayanlar daha iyi bilir. Gözünüzde bir yıl boyunca memleket tüter. Ah bir tatil olsa da gitsem artık memleketime, hamurumun mayalandığı topraklara dersiniz.

Güzide ülkemizin bazı şehirlerinde kalabalık ve trafik büyük problem yaşatırken bazı şehirlerimizin de şirinliğinden yanlarına varılmıyor sanki. Evet bu yazımızda ülkemizin nüfus bakımından en şirin şehirlerini konu aldık umarım beğenirsiniz.
:)

10. Sinop

205.478 (2016)

Ülkemizin en kuzey uç noktasında yer alan Sinop, tam bir doğa harikası. Yeşilin denizle birleştiği bu güzel şehir Türkiye’nin en mutlu ili olarak biliniyor. Tabi mutlu olmasının yanında Erfelek Şelalesi, Hamsilos Koyu İnaltı Mağarası gibi doğal güzelliklere, Tarihi Sinop Cezaevi, İnceburun Feneri ve Sinop Kalesi gibi tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Bir tarafı denize, bir tarafı yeşile bakan şehre çok sayıda turist akın ediyor. En büyük ilçesi Ayancık olan Sinop’un Mısır Tarhanası, Nokul, Sinop Mantısı gibi lezzetleri de şehrin güzelliğine lezzet katıyor.

9. Iğdır

192.785 (2016)

Ağrı Dağı’nın eteklerinde yer alan Iğdır ülkemizin en doğusunda yer alan şehirlerinden biri. Iğdır konumu itibariyle Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan), İran ve Ermenistan sınırıyla en çok ülkeye komşu olan ilimizdir. Iğdır’ın bir ilginç özelliği de şehre 1892 yılında gök taşının düşmüş olmasıdır. Gök taşı Iğdır’a ayrıca dünyanın ikinci büyük çukurunu da hediye etmiştir. Bu şirin ilimizin, Gatığaşı, Kelecoş, Ayranaşı gibi lezzetleri de ön plana çıkmaktadır.

8. Bartın

192.389 (2016)

Bartın Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan, şirin şehirlerimizden bir tanesidir. 1991 yılında ülkemizin en eski illerinden olan Zonguldak’tan ayrılarak il olmuştur. Türkiye’nin en zengin ormanına sahip şehirlerinden olan Bartın’da ayrıca ülkemizin üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsuyu olan Bartın Çayı bulunmaktadır. Pum Pum Çorbası, Yumurtalı İsbut, Kabak Burması gibi lezzetler Bartın’ın vazgeçilmez lezzetlerindendir.

7. Çankırı

183.880 (2016)


İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nin ortasında, Ankara’nın kuzey doğusunda yer alan bir ilimizdir. Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın yer aldığı şehrimiz, ülkemizin en önemli kaya tuzu rezervlerinden birine sahiptir. Bütün Et, Mantı, Bazlama ve Yağlı Gözleme ise Çankırı’nın lezzetlerinden sadece birkaçıdır.

6. Gümüşhane

172.034 (2016)

Gümüşhane, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Erzincan ve Trabzon’a komşu olan bir şehrimizdir. Bu zamana kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şirin ilde bu medeniyetlerin pek çok kalıntısı bulunmaktadır. Santa Harabeleri, Kov Kalesi, Tohumoğlu Köprüsü bu tarihi eserlerden bazılarıdır. Ayrıca doğal güzelliklerinde beşiği olan Gümüşhane’de turistlerin uğrak yerlerinden olan, Karaca Mağarası, Limni Gölü gibi güzellikler bulunmaktadır. Gümüşhane’nin lezzetlerine gelecek olursak Pestil, Köme ve Kete bu lezzetlerin başında gelmektedir.

5. Artvin

168.068 (2016)

Şimdide ülkemizin en temiz havasına sahip güzide şehirlerimizden Artvin’e geldi sıra. Artvin Karadeniz’e ve Gürcistan’a sınırı olan tek şehrimizdir. Doğal olarak Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer almaktadır. Artvin’de gezilip görülebilecek pek çok yer bulunuyor. Mençuna Şelalesi, Hatila Vadisi Milli Parkı, Şavşat Kalesi bu yerlerden sadece bir kaç tanesi. Ayrıca Artvin’de Mısır Ekmeği, Laz Böreği, Karalahana Sarması gibi lezzetlerin tadı damağınızda kalabilir.

4. Kilis

130.825 (2016)


Türkiye’de en fazla sahabe kabrinin bulunduğu Kilis, inanç turizmi bakımından zengin şehirlerden biridir. Kilis Türkiye’nin yüzölçümü açısından da en küçük ikinci şehridir. Hamam ve kastel (çeşme) bakımından zengin olan Kilis’te Fellah Kasteli, Salih Ağa Kasteli, Hasan Bey Hamamı, Hoca Hamamı gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Kilis’e gittiğinizde tatmanız gerekenler arasında ise; Ekşili Malhıta, Kilis Tava, Oruk gibi lezzetler yer alıyor.

3. Ardahan

98.335 (2016)


Ardahan Gürcistan’a sınırı olan bir diğer şehrimizdir. Yine doğal güzellikleriyle ve tarihi eserleriyle göz dolduran Ardahan görülmesi gereken şirin şehirlerimizdendir. Kalecik Kalesi, Taşköprü Kitabeleri gibi tarihi eserler, Çıldır Gölü, Bülbülan Yaylası gibi doğal güzellikler Ardahan’da yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgemiz’in en kuzeyinde yer alan şehirde, Un Çorbası, Kesme Aşı, Höre Aşı gibi lezzetler bulunmaktadır.

2. Bayburt

90.154 (2016)

Yine Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan şehirlerimizden olan Bayburt ülkemizin nüfus bakımından en küçük ikinci ili. Bayburt’ta bulunan Çoruh Nehri, her sene pek çok su sporcusuna ev sahipliği yapıyor. Çimağıl Mağarası, Aydıntepe Yeraltı Şehri gibi görülmesi gereken yerlerin yanı sıra doğanın ilginçliğini gözler önüne seren Helva Köyü Buz Mağarası Bayburt’ta bulunuyor. Diğer yandan bu şirin ilimiz Herse, Su Böreği, Kara Pancar gibi lezzetleri de bizlerle buluşturuyor.

1. Tunceli

82.193 (2016)

Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan şehirlerimizdendir. İlginç doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ilimizin turist çeken yerlerindendir. Bu doğal güzellikler arasında; Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü, Munzur Vadisi Milli Parkı, Dereova Şelalesi bulunmaktadır. Öte yandan, Çelebi Ali Cami, Çemişgezek Kalesi, Elti Hatun Cami gibi tarihi eserler güzide şehrimizin güzide yerlerindendir. Bu güzel şehrin lezzetlerinden; Babuko, Gulik Çorbası ve Bişi ise başta gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir